Gästrikland

Annons
1
Baskunskaper
Flervalsfrågor Lite svår
2
Baskunskaper 2
Flervalsfrågor Lite svår

Spela mer fokuserat?

Upptäck fördelarna med plusmedlemskap.Jämför medlemskap
Favorit
Kommentera
Dela

Senaste händelserna i detta spel

Någon fick alla rätt på nivå 1. Baskunskaper.
14 timmar sedan efter 56 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Baskunskaper.
2026-07-07 22:19 efter 43 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Baskunskaper.
2026-06-30 13:08 efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Baskunskaper.
2026-06-26 11:40 efter 20 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Baskunskaper.
2026-06-23 13:53 efter 32 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Baskunskaper 2.
2026-06-23 13:52 efter 33 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Baskunskaper 2.
2026-06-23 12:11 efter 33 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Baskunskaper.
2026-06-23 11:24 efter 44 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Baskunskaper.
2026-06-22 16:28 efter 3 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Baskunskaper 2.
2026-06-19 22:09 efter 46 sekunders spelande.
Annons
Spelet Gästrikland

Här provar du dina kunskaper om Gästrikland.

Instruktioner till Gästrikland

Svara på frågorna om Gästrikland! Vad vet du om landskapet?

1. Baskunskaper

FlervalsfrågorFlervalsfrågor - Nivån innehåller 6 flervalsfrågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.

2. Baskunskaper 2

FlervalsfrågorFlervalsfrågor - Nivån innehåller 6 flervalsfrågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.

Beräkning av kunskapspoäng och medaljer

Varje avklarad spelnivå i Gästrikland ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 2 kunskapspoäng genom att klara alla 2 nivåer.
I spelet Gästrikland kan du totalt få 6 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
  • Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
  • Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
  • Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.

Mer från spelskaparen

I köket
Svenska som andraspråk
4,1

Ytterligare spelinformation

Ämne
Geografi
Spelskapare
En användare (id 21958)
Senast uppdaterat
2014-10-15
Publicerat online
2014-10-15
Unikt id
1167
Favoritmarkerat av
0-5 användare
Operativsystem
Webbläsare
Pris
Gratis

Recensioner

4
Totalt 83
5
51
4
12
3
3
2
5
1
12

Rapportera

Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.

Skriv en kommentar nedan för att kontakta spelskaparen eller

Kommentarer


(Visas inte - endast för svar)

Ett tips: Dela dina tankar om spelet på ett konstruktivt sätt. Alla kommentarer granskas innan publicering. Regler för kommentarer
Omdöme:
  
Det finns totalt 1 kommentar om detta kunskapsspel.

P
Pro-boi-_-
25 april 2024 11:29
Väldigt skumt.. Men ända bra för lära -_-
Annons
Mest spelade
  1. Hänga gubbe
    Svenska
  2. Memory
    Hjärngympa
  3. Tangentbordsträning
    Dator och media
  4. Ordjakt
    Svenska
  5. Klockan
    Matematik
Fler fördelar som plusmedlem