Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 2. Para ihop huvudstad med land.
18 timmar sedan efter 1 sekunds spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Para ihop huvudstad med land.
18 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
19 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Para ihop huvudstad med land.
19 timmar sedan efter 22 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
2025-10-22 13:27 efter 5 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
2025-10-22 07:04 efter 4 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Para ihop huvudstad med land.
2025-10-21 14:53 efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
2025-10-21 12:59 efter 3 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
2025-10-21 12:49 efter 8 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad).
2025-10-21 12:49 efter 40 sekunders spelande.
Annons
Träna kunskap om Afrikas länder och huvudstäder genom att para ihop rätt land med rätt huvudstad. Lär dig viktiga afrikanska huvudstäder och deras placering.
Instruktioner till Afrikas huvudstäder
Spelet tränar geografisk kunskap om Afrika genom att koppla samman 15 länder med deras huvudstäder. Eleverna arbetar med både flervalsfrågor och para ihop-övningar för att befästa kunskaperna om kontinentens politiska geografi.
1. Länder - huvudstäder (Välj rätt huvudstad)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 15 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Para ihop huvudstad med land
Länka ihop - Nivån innehåller 15 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Spelarens uppgift är att länka ihop de 10 frågorna i de färgade rutorna med de mest passande svaren bland de vita rutorna. Varje färgad ruta kan bara länkas ihop med en vit ruta och tvärtom. Eleven får feedback på sina länkningar före inlämning och har 3 försök på sig att få alla länkar rätt. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven länkat alla rutor rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta länkarna - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Länder - huvudstäder (Skriv rätt huvudstad)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 15 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får ingen feedback när svaret skrivs, vilket gör uppgiften lite svårare. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Afrikas huvudstäder ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Afrikas huvudstäder kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
E