Vi är peruaner, del ett

Annons
1
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Spanska åk 8 och 9
Lucktext Extremt svår
2
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Memory Somos peruanos
p. 36 Extremt svår

Spela mer fokuserat?

Upptäck fördelarna med plusmedlemskap.Jämför medlemskap
Spara
Kommentera
Dela

Senaste händelserna i detta spel

Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-10-20 11:01 efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-10-14 09:39 efter 9 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-10-08 11:32 efter 37 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Memory Somos peruanos (p. 36).
2025-10-07 14:43 efter 39 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-10-07 14:42 efter 21 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-10-04 09:52 efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Memory Somos peruanos (p. 36).
2025-10-01 12:50 efter 12 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-09-26 13:34 efter 58 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-09-26 13:02 efter 3 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Spanska åk 8 och 9.
2025-09-26 10:48 efter 19 sekunders spelande.
Annons

Träna spanskt ordförråd genom att fylla i saknade ord i texter om två peruanska tjejer, Rosa och Marta. Lär dig ord för platser, aktiviteter och beskrivningar på spanska.

Spelet Vi är peruaner, del ett

Instruktioner till Vi är peruaner, del ett

I denna övning möter du Rosa från Ica och Marta från Lima, två tjejer från Peru. Läs texterna och fyll i de ord som saknas. Du har svenska översättningar som hjälp. Detta tränar viktigt grundordförråd om platser, personer och aktiviteter på spanska. Du har 3 försök per ord.

1. Spanska åk 8 och 9

LucktextLucktext - Nivån innehåller 2 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.

2. Memory Somos peruanos (p. 36)

MemoryMemory - Nivån innehåller 16 par (bestående av ord som paras ihop med andra ord), men det visas max 15 par per spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 15 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen begränsning i antalet tillåtna missar, så det enda som räknas är att alla kortpar hittas. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.

Beräkning av kunskapspoäng och medaljer

Varje avklarad spelnivå i Vi är peruaner, del ett ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 2 kunskapspoäng genom att klara alla 2 nivåer.
I spelet Vi är peruaner, del ett kan du totalt få 6 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
  • Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
  • Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
  • Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.

Mer från spelskaparen

Ytterligare spelinformation

Ämne
Spanska
Målgrupp
Årskurs 8 - Årskurs 9
Spelskapare
En användare (id 338002)
Senast uppdaterat
2025-09-15
Publicerat online
2025-09-15
Unikt id
21359
Sparat av
0-5 användare
Operativsystem
Webbläsare
Pris
Gratis

Rapportera

Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.

Skriv en kommentar nedan för att kontakta spelskaparen eller

Kommentarer


(Visas inte - endast för svar)

Ett tips: Dela dina tankar om spelet på ett konstruktivt sätt. Alla kommentarer granskas innan publicering. Regler för kommentarer
Omdöme:
  
E
Elevspel
Vad tycker du om det här spelet?
Skriv en kommentar och berätta för andra besökare vad du tycker!
Annons
Mest spelade
  1. Halloween-spel
    Engelska
  2. Hänga gubbe
    Svenska
  3. Kodord
    Svenska
  4. Halloween
    Samhällskunskap
Fler fördelar som plusmedlem