Senaste händelserna i detta spel
Någon fick alla rätt på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
39 minuter sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
41 minuter sedan efter 41 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
41 minuter sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Vilket begrepp? (Flervalsfrågor).
3 timmar sedan efter 10 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Vilket begrepp? (Flervalsfrågor).
3 timmar sedan efter 50 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
3 timmar sedan efter 35 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
3 timmar sedan efter 9 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
22 timmar sedan efter 3 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
22 timmar sedan efter 20 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar.
22 timmar sedan efter 29 sekunders spelande.
Annons
Begrepp på svenska med förklaring på engelska och svenska. Två nivåer med mindre text på första, mer text/svårare begrepp på andra.
Instruktioner till Universum - begrepp - svenska och engelska
För elever som behöver öva begrepp på svenska men förklaringen finns på både svenska och engelska
1. Vilket begrepp? (Flervalsfrågor)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Fler begrepp, längre text (Flervalsfrågor)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Ännu fler begrepp, längre förklaringar
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Universum - begrepp - svenska och engelska ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Universum - begrepp - svenska och engelska kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
E