Atomer, molekyler, vatten

Annons
1
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Välj rätt svar
Del 1, Flervalsfrågor Lite svår
2
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Välj rätt svar
Del 2, Flervalsfrågor Lite svår
3
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Fyll i rätt ord
Lucktext Svår

Spela mer fokuserat?

Upptäck fördelarna med plusmedlemskap.Jämför medlemskap
Spara
Kommentera
Dela

Senaste händelserna i detta spel

Någon fick alla rätt på nivå 1. Välj rätt svar (Del 1).
11 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Fyll i rätt ord.
11 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Fyll i rätt ord.
11 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt svar (Del 1).
11 timmar sedan efter 17 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt svar (Del 1).
11 timmar sedan efter 9 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Fyll i rätt ord.
11 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Välj rätt svar (Del 2).
11 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Välj rätt svar (Del 2).
11 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt svar (Del 1).
11 timmar sedan efter 39 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Fyll i rätt ord.
11 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Annons

Träna på atomer, molekyler, kemiska beteckningar, rörelse hos vattenmolekyler samt ytspänning och densitet.

Spelet Atomer, molekyler, vatten

Instruktioner till Atomer, molekyler, vatten

Vad är en atom? Vad är en molekyl? Kemiska beteckningar. Hur rör sig vattenmolekylerna? Ytspänning och densitet.

1. Välj rätt svar (Del 1)

FlervalsfrågorFlervalsfrågor - Nivån innehåller 11 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två eller tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.

2. Välj rätt svar (Del 2)

FlervalsfrågorFlervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren två eller tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.

3. Fyll i rätt ord

LucktextLucktext - Nivån innehåller 5 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 5 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.

Beräkning av kunskapspoäng och medaljer

Varje avklarad spelnivå i Atomer, molekyler, vatten ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Atomer, molekyler, vatten kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
  • Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
  • Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
  • Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.

Mer från spelskaparen

Ytterligare spelinformation

Ämne
Kemi
Målgrupp
Årskurs 4 - Årskurs 5
Spelskapare
En användare (id 167690)
Senast uppdaterat
2024-05-15
Publicerat online
2024-05-15
Unikt id
13510
Sparat av
0-5 användare
Operativsystem
Webbläsare
Pris
Gratis

Recensioner

3.6
Totalt 171
5
90
4
15
3
13
2
9
1
44

Rapportera

Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.

Skriv en kommentar nedan för att kontakta spelskaparen eller

Kommentarer


(Visas inte - endast för svar)

Ett tips: Dela dina tankar om spelet på ett konstruktivt sätt. Alla kommentarer granskas innan publicering. Regler för kommentarer
Omdöme:
  
Det finns totalt 2 kommentarer om detta kunskapsspel.

H
Herr BesserWisser
21 november 2024 14:22
I del 1 när man ska svara på "Hur rör sig molekylerna i is?" så är svaret att de inte rör sig alls. Det gör de inte. De rör sig, fast långsamt, vilket var ett svar. Däremot, vid 0 K (Kelvin) så rör de sig inte. Det är den absoluta nollpunkten, och is fryser vid 0 C, vilket inte är samma enhet. Du har alltså skrivit fel. Bortsett från det så är det här ett bra spel.
F
Fadak
30 maj 2024 12:34
det är jätte kul men lite jobbigt
Annons
Mest spelade
  1. Halloween-spel
    Engelska
  2. Hänga gubbe
    Svenska
  3. Kodord
    Svenska
  4. Halloween
    Samhällskunskap
Fler fördelar som plusmedlem