Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
4 timmar sedan efter 20 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Isomerer (Länka ihop namn och bild).
5 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
5 timmar sedan efter 60 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
5 timmar sedan efter 47 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Vad heter kemiska föreningen (Skriv).
7 timmar sedan efter 4 sekunders spelande.
Någon fick 57 missar och 77 drag på nivå 4. Isomermemory.
2026-03-06 08:18 efter 4 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
2026-03-06 08:15 efter 52 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
2026-03-06 08:15 efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Vad heter kemiska föreningen (Välj).
2026-03-06 08:15 efter 9 sekunders spelande.
Någon fick 32 missar och 51 drag på nivå 4. Isomermemory.
2026-03-06 08:14 efter 3 minuters spelande.
Annons
Isomerer är molekyler med olika form. Träna namn på normal-, iso- eller cyklo- alkaner.
Instruktioner till Isomerer
Kolkedjan kan ha grenar. Sådana ämnen kallas för isomerer. Träna namn på normalalkaner, isoalkaner eller cykloalkaner.
1. Vad heter kemiska föreningen (Välj)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 12 flervalsfrågor (varav alla har bild), men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Vad heter kemiska föreningen (Skriv)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 12 frågor (varav alla har bild), men det visas max 10 frågor per spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 hjärtan (extra försök) på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält. Svaren är inte skiftlägeskänsliga. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade frågor under en spelomgång. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Isomerer (Länka ihop namn och bild)
Länka ihop - Nivån innehåller 12 uppgifter (varav alla har bild), men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Spelarens uppgift är att länka ihop de 10 frågorna i de färgade rutorna med de mest passande svaren bland de vita rutorna. Varje färgad ruta kan bara länkas ihop med en vit ruta och tvärtom. Eleven får feedback på sina länkningar Före inlämning. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade länkar under en spelomgång. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven länkat alla rutor rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta länkarna - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Isomermemory
Memory - Nivån innehåller 12 par (bestående av ord som paras ihop med bilder) och alla tränas varje spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 12 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen begränsning i antalet tillåtna missar, så det enda som räknas är att alla kortpar hittas. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Isomerer ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 4 kunskapspoäng genom att klara alla 4 nivåer.
I spelet Isomerer kan du totalt få 12 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
E