Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
16 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
19 timmar sedan efter 37 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Lucktext (1).
19 timmar sedan efter 7 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
20 timmar sedan efter 3 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
21 timmar sedan efter 58 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Välj rätt alternativ.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Lucktext (1).
21 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Välj rätt alternativ.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Annons
Träna på genitiv på engelska med både of-konstruktion och med apostrof.
Instruktioner till Genitiv: of-konstruktion och apostrof
Här kan elever på högstadiet träna på de två olika genitiv konstruktionerna i singular och plural, samt avgöra vilken av de två konstruktionerna de bör välja. Övningen ämnar att ha en progression med enklare fylla-i övningar i början för att sedan ha lucktext i slutet.
1. Välj rätt alternativ
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på engelska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Lucktext (1)
Lucktext - Nivån innehåller 10 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 10 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på engelska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Genitiv: of-konstruktion och apostrof ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 2 kunskapspoäng genom att klara alla 2 nivåer.
I spelet Genitiv: of-konstruktion och apostrof kan du totalt få 6 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Det finns totalt 3 kommentarer om detta kunskapsspel.
E
8 april 2024 12:40
H
8 april 2024 10:10
L
16 februari 2024 09:06