Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 3. Personer och ägodelar (Bindeord för utseende och ägodelar).
36 minuter sedan efter 1 sekunds spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Personer och ägodelar (Bindeord för utseende och ägodelar).
36 minuter sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Personer och ägodelar (Bindeord för utseende och ägodelar).
6 timmar sedan efter 4 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Årstider och resor (Bindeord i dialoger om väder och resor).
6 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande).
6 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Årstider och resor (Bindeord i dialoger om väder och resor).
14 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande).
15 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande).
16 timmar sedan efter 6 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande).
16 timmar sedan efter 4 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande).
16 timmar sedan efter 14 sekunders spelande.
Annons
Träna på att välja rätt bindeord (och, men, eller) i olika meningar för att förbättra din svenska.
Instruktioner till Bindeord: Öva på att använda och, men, eller
I detta övningsspel får du träna på att välja rätt bindeord mellan 'och', 'men' och 'eller' i olika meningssammanhang. Bindeord är viktiga byggstenar i språket som hjälper oss att koppla ihop ord och meningar på ett logiskt sätt.
- 'Och' används för att lägga till information eller kombinera saker
- 'Men' används för att visa kontrast eller motsats
- 'Eller' används för att visa alternativ
Spelet innehåller nivåer med olika vardagliga situationer där eleven får öva på att välja rätt bindeord. Perfekt för dig som studerar svenska som andraspråk (SFI) eller vill förbättra dina kunskaper i svenska grammatik.
1. Mat och dryck (Bindeord i meningar om mat och drickande)
Lucktext - Nivån innehåller 2 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.2. Årstider och resor (Bindeord i dialoger om väder och resor)
Lucktext - Nivån innehåller 2 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.3. Personer och ägodelar (Bindeord för utseende och ägodelar)
Lucktext - Nivån innehåller 2 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Bindeord: Öva på att använda och, men, eller ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Bindeord: Öva på att använda och, men, eller kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Det finns totalt 1 kommentar om detta kunskapsspel.
M
20 maj 2017 11:37