Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 7. När ett brott har begått (Lucktext).
7 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 6. Repetition av begrepp (Memory).
8 timmar sedan efter 33 sekunders spelande.
Öva viktiga begrepp inom lag och rätt, som grundlagar, mänskliga rättigheter, likabehandling och hur rättsväsendet fungerar – från brott till rättegång.
Instruktioner till Lag och rätt – Begrepp
Träna begrepp i lag och rätt. Begreppen är viktiga att ha kunskap om inom arbetsområdet. Vi tränar på begreppen så att vi känner oss säkra på dem.
1. Begrepp om brott och lagar (Flerval)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 17 flervalsfrågor, men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två eller tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren är dolda, men har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Lagar förändras (Begrepp, flerval)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 6 flervalsfrågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren två svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Våra mänskliga rättigheter (Begrepp, flerval)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 11 flervalsfrågor, men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Likabehandling i skolan (Begrepp, flerval)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 11 flervalsfrågor, men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.5. Konsekvenser och följder av ett brott (Begrepp)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 23 flervalsfrågor, men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.6. Repetition av begrepp (Memory)
Memory - Nivån innehåller 45 par (bestående av ord som paras ihop med andra ord), men det visas max 18 par per spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 18 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen begränsning i antalet tillåtna missar, så det enda som räknas är att alla kortpar hittas. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.7. När ett brott har begått (Lucktext)
Lucktext - Nivån innehåller 2 lucktexter och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Eleven har 4 hjärtan (försök) på varje lucktext. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade lucktexter under en spelomgång. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.8. Lagar, mänskliga rättigheter (Vad kan du? Lucktexter)
Lucktext - Nivån innehåller 2 lucktexter och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 2 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Eleven har 3 hjärtan (försök) på varje lucktext. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade lucktexter under en spelomgång. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Lag och rätt – Begrepp ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 8 kunskapspoäng genom att klara alla 8 nivåer.
I spelet Lag och rätt – Begrepp kan du totalt få 24 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
E