Senaste händelserna i detta spel
En elev fick alla rätt på nivå 2. Hjärnan (Länka ihop svar och fråga).
9 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
En elev fick alla rätt på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
9 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
9 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 11 sekunders spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 41 sekunders spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 58 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Hjärnan (Välj rätt svar).
14 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Annons
Frågor om hjärnan och nervsystemet och dess uppgifter i vår kropp.
Instruktioner till Kroppen - Nervsystemet och hjärnan
Frågor om hjärnan och nervsystemet och dess uppgifter. Frågorna fördjupar sig på nervsystemet och hur det fungerar. Även hjärnans olika delar och vilket område de styr över.
1. Hjärnan (Välj rätt svar)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 10 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Om eleven svarar fel på en uppgift så går det att fortsätta spela, men spelomgången markeras som ej avklarad. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Hjärnan (Länka ihop svar och fråga)
Länka ihop - Nivån innehåller 10 frågor och alla tränas varje spelomgång. Spelarens uppgift är att länka ihop de 10 frågorna i de färgade rutorna med de mest passande svaren bland de vita rutorna. Varje färgad ruta kan bara länkas ihop med en vit ruta och tvärtom. Eleven får feedback på sina länkningar före inlämning och har 2 försök på sig att få alla länkar rätt. Det finns ingen tidsgräns. När eleven länkat alla rutor rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta länkarna - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Hjärnan (Skriv svaret)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 9 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Kroppen - Nervsystemet och hjärnan ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Kroppen - Nervsystemet och hjärnan kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Det finns totalt 6 kommentarer om detta kunskapsspel.
S
22 maj 2023 10:42
24 januari 2022 09:26
L
1 mars 2021 12:15
:
3 oktober 2020 20:27
T
14 maj 2020 08:32
O
2 oktober 2019 10:06