Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
5 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 4. Ser + yrke (Skriv).
2026-03-07 12:32 efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Skriv rätt verb.
2026-03-07 12:31 efter 2 minuters spelande.
Någon fick 10 missar och 19 drag på nivå 2. Memory med verbet.
2026-03-07 12:29 efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-07 12:27 efter 30 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-07 12:26 efter 57 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-06 20:32 efter 7 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-06 20:32 efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-05 14:08 efter 6 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Böj verbet efter rätt person.
2026-03-05 10:24 efter 19 sekunders spelande.
Annons
Här får du öva på hur man böjer det spanska verbet "ser" (= att vara) i presens.
Instruktioner till Verbet Ser - presens
Här får du öva spanska och framförallt verbböjning av verbet "ser" = att vara. Detta är ett av de vanligaste verben i nutid och det är ett oregelbundet verb, därför böjs det lite annorlunda än de regelbundna spanska verben.
1. Böj verbet efter rätt person
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 6 flervalsfrågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på spanska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Memory med verbet
Memory - Nivån innehåller 6 par (bestående av ord som paras ihop med andra ord) och alla tränas varje spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 6 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen begränsning i antalet tillåtna missar, så det enda som räknas är att alla kortpar hittas. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Skriv rätt verb
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 9 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 hjärtan (extra försök) på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält. Svaren är inte skiftlägeskänsliga. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade frågor under en spelomgång. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Ser + yrke (Skriv)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 7 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 hjärtan (extra försök) på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält. Svaren är inte skiftlägeskänsliga. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade frågor under en spelomgång. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Frågorna har talsyntes på spanska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Verbet Ser - presens ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 4 kunskapspoäng genom att klara alla 4 nivåer.
I spelet Verbet Ser - presens kan du totalt få 12 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
E